Куклици – Легендата за македонската камена свадба

Во регионот на Осоговието на осум километри северозападно од Кратово се наоѓа една од најубавите природни реткости во Македонија, Куклица. Станува збор за уметничко дело на природата кое е старо над 50 илјади години, настанато со вертикална ерозија на меките вулкански карпи.

Локалитетот „Камени кукли" е всушност комплекс на повеќе стотици камени фигури каде природата направила ремек дела несвојствени ни за најкреативниот човечки ум. Камениот град Куклица е место на кое фигурираат 120 помали и 15 поголеми камени столбови.

Тие се навистина изненадувачки природен феномен, а настанале под влијание на ерозијата и климатските промени кои се одвивале во минатото на овој терен. За странците е познат како Камениот град, кого го прати интересна легенда, која нема да ве остави рамнодушни и ќе ве натера да го посетите овој локалитет.

Легендата вели дека многу одамна во селото Куклица се случила голема трагедија. Момчето, во кое една девојка била бескрајно вљубена, се оженило со друга, поради што разочараната девојка ги проколнала младенците. Кога дошол свадбениот ден, навидум се било во ред: се собрале сватовите, стасале и другите гости, веселбата почнала. Во моментот кога младенците се бакнале, клетвата се остварила и сите свадбари се скамениле. Скаменетите свадбари и денес сведочат за гневот и за болката на несреќната девојка. Меѓу локалните жители местото е познато како „Весела свадба" зашто сватовите останале насмеани, а младенците се скамениле во нежна прегратка.

Фото: Роберт Атанасовски

 

 
Недела, Септември 20, 2020 - 23:48

Фотогалерија

18 Јули 2021 - 18:23

По пауза од една година поради ковид-пандемијата, викендов се одржува Галичката свадба на која годинашни невеста...

08 Јули 2021 - 20:20

Право скопско изгор-лето, но тоа очигледно не ги спречува скопските девојки и жени да блескаат од убавина. На...

26 Јуни 2021 - 16:48

Фото: Роберт Атанасовски

16 Јуни 2021 - 21:59

Вечерва беше направена уште една проба на неодамна набавеното специјално противпожарно возило со скали кои...

29 Мај 2021 - 22:15

Врховниот суд да ги укине пресудите, да го поништи судењето и да има ново судење, оставка на Владата, распуштање...

27 Мај 2021 - 12:38

Месечината, вчеравечер го воодушеви светот нудејќи спектакуларна глетка. Овојпат видовме супермесечина,...

23 Мај 2021 - 14:26

Скопје и годинава е дел од глобалното хуманитарно движење „The Distinguished Gentleman's Ride" кое се одржува во...

17 Мај 2021 - 13:28

Фото: Роберт Атанасовски

13 Мај 2021 - 22:05

Ректо се гледа старата Скопска чаршија празна и без луѓе. Освен за празникот Рамазан Бајрам.

Фото...

06 Мај 2021 - 17:59

„Како да те штипнало нешто“, одговори премиерот Зоран Заев пред спортската сала A1 Aрена на прашањето како се...

25 Април 2021 - 15:26

Се собраа пред Влада во 11 часот, а завршија пред Собранието. Со мирен протест голем број демонстранти денеска...