Дел на клупи, дел на компјутер, дел без лозинка: учебна година 20/21

Денеска почна учебната година за 270 илјади ученици и средношколци во земјава, под посебни, досега невидени услови поради пандемијата на коронавирусот. Дел од учениците денеска влегоа во училниците, на два метри растојание од своите другарчиња, а најголем дел останаа дома, пред компјутер, на онлајн-настава, или пред телевизор, попусто барајќи го каналот на кој се емитува наставата. А имаше и такви што од којзнае кои причини сѐ уште ја немаат добиено својата лозинка за платформата, па фрустрирано се чувствуваа отсечени од светот. Еве дел од дечињата што денеска баш тргнаа во училиште. 

 
Четврток, Октомври 1, 2020 - 14:59

Фотогалерија

29 Јули 2021 - 22:02

Македонскиот теквондист Дејан Георгиевски го донесе среброто од Токио, 22-годишниот борец кој стана нашиот...

18 Јули 2021 - 18:23

По пауза од една година поради ковид-пандемијата, викендов се одржува Галичката свадба на која годинашни невеста...

08 Јули 2021 - 20:20

Право скопско изгор-лето, но тоа очигледно не ги спречува скопските девојки и жени да блескаат од убавина. На...

26 Јуни 2021 - 16:48

Фото: Роберт Атанасовски

16 Јуни 2021 - 21:59

Вечерва беше направена уште една проба на неодамна набавеното специјално противпожарно возило со скали кои...

29 Мај 2021 - 22:15

Врховниот суд да ги укине пресудите, да го поништи судењето и да има ново судење, оставка на Владата, распуштање...

27 Мај 2021 - 12:38

Месечината, вчеравечер го воодушеви светот нудејќи спектакуларна глетка. Овојпат видовме супермесечина,...

23 Мај 2021 - 14:26

Скопје и годинава е дел од глобалното хуманитарно движење „The Distinguished Gentleman's Ride" кое се одржува во...

17 Мај 2021 - 13:28

Фото: Роберт Атанасовски

13 Мај 2021 - 22:05

Ректо се гледа старата Скопска чаршија празна и без луѓе. Освен за празникот Рамазан Бајрам.

Фото...

06 Мај 2021 - 17:59

„Како да те штипнало нешто“, одговори премиерот Зоран Заев пред спортската сала A1 Aрена на прашањето како се...