Човечко тело и органи направени од хартија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Уметницата Лиза Нилсон ја создаде оваа вонсериска серија покажувајќи ги внатрешните органи на човечкото тело и сето тоа го направи со хартија.

„Се водев според мојата имагинација, со денови ги составував парченцата од обоена хартија, личеше на составување сложувалка“, објаснува уметницата Нилсон, која била инспирирана од еден проект на група уметници од 1994 година наречен Видлив човечки проект.

Уживајте во галеријата.

 
Понеделник, Декември 2, 2013 - 14:52

Странска

21 Август 2014 - 16:21

Група на тинејџери кои имаат оштетен слух снимиле одлично видео од популарната „Хепи“ на Фарел Вилијамс,...

21 Август 2014 - 15:57

Брајан Детмер е уметник од Њујорк кој е познат под псевдонимот „Хирург за книги“ и кој користи скалпели и ножиња...

21 Август 2014 - 15:03

Можеби не се плашите од височина, можеби без проблем сте се искачиле на Ајфелова кула или можеби сте уживале на...

21 Август 2014 - 14:17

Вили Вонка би бил горд на оваа бања. Таа е направена од белгиско чоколадо и се наоѓа на продажба во Велика...

21 Август 2014 - 12:56

Што мислите колку знаци „Не допирај“ се потребни да се постават околу ова ремек-дело во Брисел? Сигурно многу,...

21 Август 2014 - 12:09

Понекогаш и ајкулата е жртва, а не само предатор. Посебно кога ќе се сретне со огромна Голијат риба, која повеќе...

21 Август 2014 - 11:11

Снимателот на Би-би-си Џон Даунер објаснува како новите формати на камери ги смениле правилата на игра.

...
21 Август 2014 - 10:50

Кога ги гледате овие кондиционо многу спремни момци, помислувате дека одат по невидливи ѕидови во воздух....

21 Август 2014 - 10:25

Тед Лосон е уметник кој живее во Бруклин, Њујорк. Тој се занимава со навистина уникатна уметност.

20 Август 2014 - 18:24

Голем огномет, спектакуларни визуелни ефекти и неверојатна забава можеа да се видат и почувствуваат на...

20 Август 2014 - 14:30

Запознајте го Марк. Тој е познат фризер и стилист, но неговата популарност е зголемена од неговата хумана акција...

20 Август 2014 - 13:17

На прв поглед ќе помислите дека станува збор за луѓе кои уживаат во базен, но не е така. Овие фотографии се...