Прошетка на претседателите на Македонија и Германија

Пендаровски му ја покажа на Штајнмаер атрактивната Стара скопска чаршија (ФОТО)

Германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер заедно со претседателот на Македонија Стево Пендаровски, како домаќин, претпладнево беа на прошетка низ Старата скопска чаршија, што секако претставува место што треба да се види и кое е туристичка атракција на Скопје. Според фотографиите, претседателот на Германија е изненаден од колоритот на Чаршијата, гостопримливоста, изборот на стоки и услуги, како и занаети, секако и од изборот на шеќерни нешта во слаткарниците. По дводневната посета на Македонија Штајнмаер заминува во Албанија.

 

За време на прошетката, меѓу дугите места, претседателите посетија работилница за филигран и се запознаа со начинот на изработка на уникатен накит, а каде неизоставен дел беа и експонати на македонскиот рубин.

Во Сули ан, претседателите поразговараа со студенти од Факултетот за ликовни уметности при УКИМ и посетија едно од ателјеата каде се одржува нивната настава.

Претседателите Пендаровски и Штајнмајер престојуваа и во Националната галерија Чифте Амам, каде што се сретнаа со Хатиџе Муратова и проследија инсерти од филмот „Медена Земја".

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе