Возило на МВР учествувало во сообраќајка меѓу 4 возила

На магистралниот пат Кичево-Скопје, пред превојот Стража се случила сообраќајна незгода помеѓу возило „рекстон“ на МВР, управувано од полициски службеник, „фолксваген“ со тетовски регистарски ознаки управувано од Ф.Б. (22) од Тетово, „опел корса“ со тетовски регистарски ознаки управувано од А.Б. (22) од Тетово и возило „цитроен“ со гостиварски регистарски ознаки управувано од В.Т. (24) од Гостивар.

По незгодата со возило на итна медицинска помош возачот на „цитроенот“ В.Т. со неговите сопатници Ј.Г. (20), В.Г. (23), Г.Т. (20) и Ц.М. (20) биле пренесени во Ургентниот центар во Гостивар.

Увид на местото на настанот извршила екипа од полициската станица Гостивар.

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе