Во Скопје напишани 143 казни за брзо возење

Полицијата во Скопје вчера, во рамките на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, изрече вкупно 262 мерки, меѓу кои 143 за возење повеќе од дозволената брзина, 31 за возење без возачка дозвола и 17 мерки за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл.

Изречени се и шест мерки за користење мобилен телефон, седум за возач почетник, девет за технички неисправни и нерегистрирани возила, како и четири мерки за некористење сигурносен појас.
Засилените акциски контроли продолжуваат, а од МВР апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

 

 

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе