Во Скопје казнети 93 брзи и 30 пијани возачи

Во рамките на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот полицијата во Скопје вчера изрече вкупно 217 мерки, меѓу кои 93 за возење повеќе од дозволената брзина, 30 за возење под дејство на алкохол и 15 мерки за возење без возачка дозвола.

Изречени се и 29 мерки за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли, три за поминување на затворен сигнал (црвено светло), шест за прекршоци што ги прават пешаците, како и пет мерки за користење на мобилен телефон.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, а МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

 

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе

Ех какво време дојде, да се стремиме кон нула. Уште повеќе, да постигнеме нула.

повеќе