Во Скопје казнети 43 брзи возачи

Полицијата во Скопје, во рамките на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, вчера изрече вкупно 164 мерки, од кои 43 за возење повеќе од дозволената брзина, 17 за возење без возачка дозвола и девет за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл.

Изречени се и 16 мерки за користење мобилен телефон, 12 за возење под дејство на алкохол, како и шест за некористење сигурносен појас.
Засилените акциски контроли продолжуваат, а МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

 

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе