Сообраќајна контрола

Во Скопје казнети 39 возачи за брзо возење, 11 за минување на црвенo светло

Сообраќајната полиција вчера казни 108 возачи и двајца пешаци поради направени прекршоци, а напишани се и казни на 68 лица поради непрописно паркирање на нивните возила. 

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден на територијата на град Скопје изречени се вкупно 178 мерки, од кои осум за возење без возачка дозвола, 39 за управување со брзина поголема од дозволената, три мерки за нерегистрирани и технички неисправни возила, 11 за поминување на затворен семафор (црвено светло), пет мерки за користење на мобилен телефон, две  за некористење на сигурносен појас, две мерки што за пешаци и 68 санкции за непрописно паркирање.

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе

Отворено писмо до претседателот Пендаровски и  академска фела во Македонија.

повеќе