Во Скопје 19 лица казнети зашто немале возачка дозвола, низ Македонија казни за брзо возење

Сообраќајната полиција вчера во Скопје откри 19 лица кои возеле без возачка дозвола, а за разни прекршоци се казнети 197 лица, од кои 18 се пешаци. Низ Македонија со радарска контрола се регистрирани и казнети 141 возач.

„На територија на град Скопје изречени се вкупно 197 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 19 санкции, 18 мерки за прекршоци што ги прават пешаците, 14 санкции за возење повеќе од дозволеното, 14 мерки за користење мобилен телефон при возење, девет санкции за технички неисправни возила во јавниот превоз, пет мерки за нерегистрирани возила, седум санкции за непочитување на првенство на минување, шест мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло), четири санкции за возење под дејство на алкохол, три мерки за возач почетник“, информира МВР.

Во текот на вчерашниот ден пак, на улиците и патиштата низ Македонија за возење со брзина поголема од дозволената санкционирани се 141 возач.

„Од нив 11 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа 49 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 92 надвор од населено место“, велат од МВР и предупредуваат дека продолжуваат со секојдневните акциски сообраќајни контроли.

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе