Во пожар настрада старец, синовите со изгореници однесени во болница

Вчеравечер во пожар во семејната куќа настрада 78-годишен старец, додека неговите синови со изгореници се однесени во болница.

Околу 22 часот во село Локвица-Македонски Брод, од засега непознати причини избувнал пожар во куќа сопственост на С.С. (78).

Во пожарот С.С. починал, додека неговите синови Л.С. (50) и Т.С. (48) се здобиле со изгореници и биле пренесени во Медицински центар-Прилеп и се наоѓаат надвор од животна опасност.

Куќата била целосно опожарена, а на местото интервенирала Територијалната противпожарна единица-Македондки Брод. Увид ќе се врши во текот на денот.

Таквата федерализација, како што нѐ учи балканското искуство е само преодна фаза која води кон распад на земјата.

повеќе

Во Македонија мора да се случи мирен премин на власта. Така мора да биде и по изборите од 2016 година. Во спротивно, земјата ќе се третира како „пиратска“ или како „разбојничка“ држава.

повеќе

Ако државата е заробена, а институциите не работат - мислам дека е потребно да се употреби сценариото како со АВНОЈ и АСНОМ во Втората светска војна.

повеќе