Во Охрид кола удрила жена пешак

Охриѓанката С.К.(45) била тешко повредена вчера попладнекога била удрена од кола во Охрид, информира МВР.

„Вчера попладне било пријавено дека во Охрид на крстосницата со кружен тек од ул.‘Македонски просветители‘ со бул.‘Туристичка‘, патничко моторно возило ‘хјундаи‘ со охридски регистарски ознаки, управувано од Р.Р. (32) од Охрид, удрило во пешакот С.К.(45) од Охрид. Во незгодата С.К. се здобила со тешки телесни повреди по што била пренесена во специјалната болница ‘Св.Еразмо‘-Охрид за укажување на лекарска помош“, пишува во полицискиот билтен.

На местото на настанот бил извршен увид од увидна екипа од СВР-Охрид.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе