ВО ГОСТИВАРСКО

Во куќа и викендичка пронајдени 154 килограми марихуана

Гостиварската полиција поднесе кривична пријава против лицата Б.О. (49) и Б.Б. (30), двајцата од Гостивар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори.

Како што информираа од МВР од страна на полициски службеници извршен бил претрес во куќата и помошните простории во Гостивар, како и во викенд куќа во село Леуново, од каде само пријавениот Б.О. и друго лице имале клуч. Притоа била пронајдена 153.980,9 грама марихуана, 73,91 грама кокаин и пирацетам ,медикамент кој се применува за мешање со кокаин и за зголемување на масата на дрогата.

Таквата федерализација, како што нѐ учи балканското искуство е само преодна фаза која води кон распад на земјата.

повеќе

Во Македонија мора да се случи мирен премин на власта. Така мора да биде и по изборите од 2016 година. Во спротивно, земјата ќе се третира како „пиратска“ или како „разбојничка“ држава.

повеќе

Ако државата е заробена, а институциите не работат - мислам дека е потребно да се употреби сценариото како со АВНОЈ и АСНОМ во Втората светска војна.

повеќе