МВР информира

Во „голф“ успеал да качи девет мигранти, уапсен е кај Удово

Жител на селото Крушопек бил запрен кај селото Удово, а во неговиот „голф“ полицијата виде девет мигранти од Сирија и Индија, Изгледа автомобилот „голф“ е популарен кај криумчарите, пред 10 дена беа уапсени двајца српски државјани кои успеале да качат исто толкав број на мигранти - девет лица од Куба. 

Пет минути по полноќ полициски службеници од полициската станица за граничен надзор и граничен премин Богородица на магистралниот пат село Удово - Дeмир Капија го привеле Ј.Л. (23) од селото Крушопек, кој во патничко моторно возило „голф" превезувал девет лица – мигранти, петмина од Сирија и четворица од Индија, информира МВР.

Полицијата го известила јавниот обвинител и ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе