Во домот на жител на Свети Николе најдени дијаболи, куршуми и пиротехнички средства

СВР Штип поднесе кривичнa пријавa против Н.М.(39) од Свети Николе поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материјали“.

При извршен претрес во неговиот дом, биле пронајдени 196 пакувања дијаболи со разни големини, куршуми калибар 12мм и повеќе пиротехнички средства за огномет.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе