СВР Тетово

Украле „берлинго“, набрзо полицијата ги уапси крадците

Полицијата уапси четири лица од Врапчиште кои украле „ситроен берлинго“. Возилот набрзо било најдено, а четирите лица се уапсени.

Вчера во 16.10 часот, полициски службеници на СВР Тетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар ги лишиле од слобода Ш.М.(21), В.У.(22). Ш.М.(21) и Ф.А.(22), сите од гостиварско Врапчиште.

„Тие се сомничат дека претходно противправно одзеле патничко возило „цитроен берлинго", со тетовски регистарски ознаки, сопственост на Н.И.(43) од тетовска Голема Речица. Половина час пред тоа, возилото било пронајдено и вратено на сопственикот. По целосно документирање на случајот, против нив ќе биде поднесен соодветен поднесок“, соопшти СВР Тетово.

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе