Уапсен сопственик на чајџилница во Тетово, работела по 21 часот

Синоќа околу 22 часот и 30 минути тетовски полицајци лишиле од слобода сопственик на угостителски објект-чајџилница која работела вон дозволеното работно време за време на пандемија. Во локалот имало пет гости.

„Полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода 59-годишниот тетовец Ш.И., чиј угостителски објект (чајџилница) на улица „Ленин" во Тетово работел по дозволеното време и во него престојувале пет лица. Тој бил задржан во Полициската станица Тетово и по целосно расчистување и документирање на случајот ќе му биде изготвен поднесок по член 206 од Кривичниот законик за сторено кривично дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија", информира Марјан Јосифоски“, портпарол на СВР Тетово.

Полицијата и понатаму евидентира и луѓе кои не се придржуваат до мерките за заштита од ковид-19 и не носат маски.

За 24 часа во периодот 24-25 јануари изготвени се 29 платни налози на тетовското подрачје.

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе