Уапсен 34-годишен маж од Кочани, осуден на 20 години затвор

Денеска во 14.30 часот на бул.„Србија" во Скопје, полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје го лишиле од слобода С.Р.(34) од Кочани, со живеалиште во Виница.

Тој бил осуден на казна затвор од 20 години за сторени повеќе кривични дела „тешка кражба" по член 236 од Кривичниот законик, а бил баран по распишана централна потерница по наредба од Казнено-поправната установа Затвор Куманово и од Основен суд Виница за доиздржување на шест години и девет месеци од казната.

Лицето ќе биде спроведено во надлежна казнено поправна установа за доиздржување на казната.

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе