Тетовка заврши во клиника откако во Скопје ја претепал љубовникот

Центарот за социјални работи Тетово во тетовската полиција пријавил дека 43-годишна тетовчанка на 28 јуни била претепана од И.С. од Скопје во неговиот дом во Скопје, со кого била во љубовна врска.

Според пријавеното, откако успеала да избега од скопјанецот, побарала лекарска помош во Клиничка болница Тетово каде ѝ биле констатирани тешки телесни повреди.

СВР Тетово презема мерки за расчистување на случајот.

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе