Тетовец вршел јавен превоз без лиценца

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Е.(62) од с.Добарце, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „вршење на јавен превоз без поседување на лиценца".

На 04.02.2022 на ул.„Илинденска" во Тетово, полициски службеници од СВР Тетово извршиле контрола на патничко возило комбе „форд", управувано од пријавениот, при што утврдиле дека врши јавен превоз на патници без соодветни документи.

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе