Тетовци барани со потерници приведени за издржување на затворска казна

Полициски служеници вчера лишиле од слобода двајца тетовци барани со потерници за издржување на затворска казна, соопшти Министерството за внатрешни работи.

„Вчера во 18:20 часот на ул.„Саво Тасески" во Тетово, полициски службеници од СВР Тетово го лишиле од слобода Д.И.(63) од Тетово. Тој бил баран по Централна потерница од Основен суд Тетово за издржување казна затвор од една година за сторено кривично дело по член 215 од Кривичниот законик. Лицето било спроведено во казнено-поправната установа Затвор Тетово за издржување на казната“, наведуваат од МВР.

Како што посочуваат од МВР, исто така вчера во 18:20 часот на ул.„Саво Тасески" во Тетово, полициски службеници од СВР Тетово го лишиле од слобода А.Е.(45) од Тетово. Т

ој бил баран по Централна потерница од Основен суд Тетово за издржување затворска казна за сторени кривични дела по член 383 и член 206 од Кривичниот законик. Лицето било спроведено во казнено-поправната установа Затвор Тетово за издржување на казната.

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе