Тешка сообраќајка на патот за Драчево, двајца повредени

Две лица се повредени во тешката сообраќајна несреќа што се случила утрово на патот кон Драчево. На местото на несреќата освен полицијата излегла и противпожарна екипа.

Во сударот учествувале две возила, „цитроен саксо“ и „форд фиеста'. Повредените се префрлени во Градската болница.

Увидот на полицијата сѐ уште трае. 

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе