Teшка сообраќајка на патот Скопје-Блаце

Три возила учествувале во тешката сообраќајна несреќа што се случила вчера на магистралниот пат Скопје-граничен премин Долно Блаце при што потешко било повредено едно лице.

Во сообраќајната несреќа учествувале патничко возило „шкода“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Б.К. (44) од Скопје, „сеат алхамбра“, со скопски регистарски ознаки, управувано од И.А. (40) од Скопје и товарно возило влекач „волво“, со косовски национални ознаки, со полуприколка, управувано од С.Е. (49) од село Страчинци, скопско. Во несреќата И.А. добил тешки телесни повреди, констатирани во Градската општа болница „Св.НаумОхридски“. Извршен бил увид од увидна екипа од СВР Скопје.

Постоењето на еден отпорен, одржлив и правичен систем на храна е нешто што мора да биде столб на секоја агенда која има за цел за климатско ублажување или адаптација.

повеќе

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе