Тепачки во кафеани во Струшко и во Прилеп

До тепачки меѓу групи луѓе дошло синоќа во угостителски објекти во струшкото село Луково и во Прилеп.

Фото: Пиксабеј

Синоќа околу 2 часот било пријавено дека во село Луково, Струшко, пред угостителски објект, по претходна расправија бил нарушен јавниот ред и мир со меѓусебна пресметка помеѓу П.Т. (41) од село Калишта-Струшко и В.Ј. (35) од Струга од една страна и Б.В.(20) од с. Луково, Љ.М., Б.Б. и М.Б. од друга страна. 

Синоќа во 1:15 часот било пријавено дека во угостителски објект во Прилеп бил нарушен јавниот ред и мир со меѓусебна пресметка помеѓу две групи на лица, по што тие биле отстранети од угостителскиот објект. 

Се работи на расчистување на двата случаи.

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе