СВР Велес казни 14 возачи за непочитување на пешаци

Полициски службеници на СВР Велес денеска од 11 до 15 часот изрекоа 14 мерки против возачи кои не пропуштиле пешак на пешачки премин, соопштија од МВР и додаваат дека во рамките на овие активности биле откриени и санкционирани и 24 други видови сообраќајни прекршоци, кои биле заокружени со соодветни поднесоци.

Фото: Пиксабеј

Од таму посочуваат дека и во наредниот период ќе продолжат со вакви и слични активности и апелира до возачите да ги пропуштаат пешаците односно да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе