Стружанец запалил стрниште, па изгорела куќата на соседот

ОВР Струга поднесе кривична пријава против Ј.М.(37) од Струга поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност".

Тој, на 27.03.2022 околу 13.00 часот, откако завршил со чистење стрништа на нива во атарот на струшко, ја запалил собраната нискостеблеста вегетација и предизвикал пожар кој се проширил и зафатил куќа сопственост на Д.К. од Охрид.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе