Во скопско Кондово

Соселанец го нападнал, му се заканувал со нож, па со секира

Б.М.(65) од с.Кондово-скопско синоќа пријавил во полиција дека бил физички нападнат од С.С.(21) од истото село, по што му се заканил со нож, а пријавителот успеал да се отргне од него.

С.С. потоа отишол во неговиот двор и со секира тргнал кон Б.М. да го нападне но,  бидејќи се собрале повеќе соседи се повлекол.

Се работи на расчистување на случајот.

Во либералните демократии веќе со години се продлабочува политичката поларизација, се намалува довербата во владеењето на правото и, институционално гледано, состојбата општо се распаѓа.

повеќе

Како по ѓаволите успеаја политичарите да го претворат токму Гоце Делчев во повод за поделби и омраза?

повеќе

Независна Македонија не може да се пофали со успешно менаџирање на етничките прашања, а првите „грешки“ се прават во првите денови од независноста.

повеќе