Скопјанец уценувал девојка со компромитирачки фотографии

СВР Скопје поднесе кривична пријава против лицето С.А.(26) од Скопје поради уцена. На 25.11.2019 пријавениот, преку апликацијата „Месинџер“ се заканил дека на социјалната мрежа „Фејсбук“ ќе објави компромитирачки материјали за оштетената, а со тоа ќе ѝ наштети на нејзините чест и углед и на угледот на нејзино семејство.

За да не го направи тоа, пријавениот побарал пари од оштетената, соопшти МВР.

„Шарената револуција“ беше енергија и граѓански порив за промени. Малку застранивме.

повеќе

Државниот врв на Србија, вклучително и група лекари кои ја предводат борбата против ширењето на вирусот корона, во најмала рака го игнорираа влошувањето сè додека не заврши гласањето.

повеќе

Како Босна и Херцеговина се справи и се уште се справува со кризата предизвикана од пандемијата? Зошто немавме единствен кризен штаб на ниво на држава? 

повеќе