Скопјанец фатен додека краде во автобус на ЈСП, одреден му е притвор

Вчера во 12.45 часот на автобуска постојка на ул.„11 ти Октомври" во Скопје, полициски службеници од Полициската станица Центар го лишиле од слобода И.С.(55) од Скопје.

Тој бил затекнат при обид да одземе паричник од Р.С.(81) од с.Трново, кривопаланечко, додека се качувал во градски автобус.

Тој бил приведен во полициска станица и против него била поднесена кривична пријава по брза постапка.

Од страна на судија на претходна постапка во Основен кривичен суд Скопје му била одредена мерка притвор, по што бил спроведен во Казнено-поправната установа Затвор Скопје издржување на мерката притвор.

Трендот на заминување на младите од родната земја е загрижувачка појава која се случува во Македонија.

повеќе

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе