Полицијата заплени голема количина на кафе

Шверцерите ги оставиле вреќите со 480 килограми кафе и избегале во Албанија

Полицијата заплени 480 килограми бразилско кафе кое во вреќи три лица се обиделе да ги внесат илегално минувајќи ја границата. Откако биле забележани од полицијата, тие го фрлиле вреќите и избегале во Албанија.

„Вчера, во 18.20 часот, при преземање службени дејствија во близина на државната граница со Република Албанија, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор - Блато забележале три лица, кои веднаш се дале во бегство кон територија на Албанија. По извршениот преглед на теренот биле пронајдени осум вреќи со необработено кафе со вкупна тежина од 480 килограми. Известен е јавен обвинител и се преземаат мерки за расчистување на случајот, информира МВР преку соопштение.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе