Шприц со дрога најден кај двајца од Битола

На улицата „Партизанска" во Битола, денеска полициски службеници од криминалистичката полиција при СВР Битола ги лишиле од слобода В.И.(47) и Г.Т.(46), двајцата од Битола, затоа што кај нив бил пронајден и одземен шприц со наркотична дрога.

Приведен е и Р.С.(20) од Прилеп, утрово во 01:10 часот од ул.„Војводинска" во Прилеп, затоа што кај него била пронајдена и одземена бела грутчеста материја.

По целосно документирање на случаите, информираа од МВР, против лицата ќе следуваат соодветни поднесоци.

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе

Слоганот на македонското претседателство со ОБСЕ е “It’s About People” и затоа ќе е доблесно МНР да побара помош и поддршка за да си ги заштити националните интереси, интегритетот, суверенитетот, јазикот и идентитетот.

повеќе