Сообраќајна контрола во Скопје

Шест возачи биле пијани, 16 лица возеле без возачка дозвола

За време на сообраќајните контроли во Скопје во текот на вчерашниот ден, со алко-тест регистрирани се шест возачи кои зад воланот седналево алкохолизирана состојба. За 16 лица било утврдено дека возелебез возачка дозвола. Најмногу казни се напишани за брзо возење.

Како што информира МВР, казнети се вкупно 134 возачи, од кои 28 санкции за побрзо возење од дозволената брзина.

Меѓу другите казни, изречени се и четири мерки за користење мобилен телефон, седум санкции за некористење сигурносен појас, шест мерки за минување на црвено светло, седум санкции за возач почетник и други прекршочни казни.

Од МВР најавуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе