Се запалила соба во кумановскиот затвор

Од Регионалниот центар за управување со кризи (ЦУК) Куманово известија дека вчера била запалена една соба во затворот К'шање, кумановско. 

Фото: Илустрација

Пожарот избувнал во пладневните часови.

„Веднаш е информирана противпожарната единица, полицијата, како и социјален работник, бидејќи лицето сместено во собата во притворското одделение е малолетно. При извлекување на притворените од собите еден полицаец од затворот е хоспитализиран поради задушување и му е пружена помош. Нема повредени осуденици. Пожарот е изгаснат“, изјави за МИА, директорот на затвор Кшање, Ненад Цветковиќ.

Од РЦУК Куманово, информираат дека пожарот избувнал во 12:07 и бил изгаснат до 13:20 часот. Пожарот го гаселе петмина пожарникари со едно противпожарно возило.

Пожарот бил пријавен и во СВР Куманово на пладне од каде била испратена екипа.

Легенда под Главна слика

Фото: Илустрација

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе