Се тепале во кафеана во Куманово

Жител на кумановско и кратовско село и кумановец се степале утрово во кафеана во населбата Перо Чичо, соопшти денеска полицијата. Полицијата направила записник за констатиран прекршок по член 11 од Законот за прекршоците против јавниот ред и мир.

Утрово во 03.15 часот во СВР Куманово било пријавено дека во угостителски објект во населбата Перо Чичо бил нарушен јавниот ред и мир со меѓусебна физичка пресметка помеѓу Д.С.(22) од село Лопате, кумановско , И.Д. (41) од село Трновац, кратовско и М.М.(30) од Куманово, информираа од полицијата.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе