Пукање пред угостителски објект и градинка во Скопје, едно лице повредено

Во СВР Скопје изутрината во 05.45 часот било пријавено дека во близина на угостителски објект и градинка на ул. „Архиепископ Доситеј" во Скопје едно лице пукало од огнено оружје кон К.Т (24) од Скопје, кој управувал мотоцикл, при што бил повреден во пределот на ногата.

Бил пренесен во Комплекс клиники „Мајка Тереза"" за укажување лекарска помош.

Од МВР информираат дека увид на местото на настанот извршила увидна елипа од СВР СКопје, при што биле пронајдени шест чаури од муниција за пиштол.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе