Пронајдена скопјанка која беше пријавена за исчезната

Полицијата пронашла скопјанка која била пријавена за исчезната од нејзината ќерка.

„Вчера во 14:00 часот на ул.„Индира Ганди“ во Скопје, полициски службеници од СВР Скопје ја пронашле А.С.(14) од Скопје за која на 26.05.2020 нејзината мајка А.М.(35) пријави дека се оддалечила од семејниот дом во непознат правец“,  инфорираат од МВР. 

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе