Пронајден избеган затвореник, од 15-те години затвор му останале уште година и пол

Кавадарчанец кому од 15-те години затвор му биле останати нешто повеќе од една година до слобода, бил пронајден во родниот град и вратен во затворот „Идризово“. Тој бил осуден за тешки дела на физичко насилство со кражба и поседување на оружје.

„Вчера во 18.00 часот на улицата.„Блажо Алексов" во Кавадарци, полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје го лишиле од слобода М.Ј.(39) од Кавадарци. Тој бил осуден на 15 години казна затвор за сторени кривични дела по член 131, член 237 и член 396 од Кривичниот законик.

За него била распишана централна потерница од Казнено-поправната установа Затвор Идризово -Скопје каде имал за доиздржување уште една година и пет месеци.

Лицето било спроведено во казнено-поправната установа за доиздржување на казната“, се вели во соопштението на МВР.

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе

Слоганот на македонското претседателство со ОБСЕ е “It’s About People” и затоа ќе е доблесно МНР да побара помош и поддршка за да си ги заштити националните интереси, интегритетот, суверенитетот, јазикот и идентитетот.

повеќе