Акциска контрола на МВР во Скопје

Приведени тројца скопјани, го прекршиле јавниот ред и мир

СВР Скопје констатирал 11 прекршоци, од кои два од Законот за прекршоците против јавниот ред и мир, седум од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, еден од Законот за лична карта и еден од Законот за возила, денеска во период од 00.00 до 04.00 часот на поширокото подрачје на град Скопје.

„Беше спроведена акциска контрола во која беа контролирани 97 угостителски објекти и 37 возила, при што биле констатирани Воедно, на подрачјето на Бит Пазар и Карпош полициски службеници од СВР Скопје лишиле од слобода три лица, поради сторени прекршоци од Законот за прекршоците против јавниот ред и мир и еден прекршок од Законот за лична карта, и по целосно документирање на случаите против нив ќе бидат поднесени соодветни поднесоци", соопштуваат од МВР.

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе