Приведени крадци фатени на дело

Скопската полиција фати двајца крадци на дело и ги уапси, информираат од МВР.

Полициски службеници од СВР Скопје денеска нешто после 14 часот во кругот на фабрика на улица .„Владимир Полежановски" уапсиле двајца скопјани.

„Тие беа фатени на дело како во патничко моторно возило „поло" со гостиварски регистарски ознаки го товараат украденото“, соопшти Министерството за внатрешни работи.

По документирање на случајот, како што информираат од МВР, ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе