Приведена охриѓанка осудена за тешка кражба

Полицијата синоќа во скопското село Катланово ја лиши од слобода М.А.(25) од село во Охридско, барана со потерница за сторено кривично дело „тешка кражба“.

„На 26 август во 21:40 часот во село Катланово, скопско, полициски службеници од Оперативниот тим потраги при СВР Скопје ја лишиле од слобода М.А. (25) од село во Охридско. За неа била распишана централна потерница по наредба на Основниот кривичен суд – Охрид за издржување казна затвор од една година и шест месеци за сторено кривично дело тешка кражба“, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Таа ќе биде предадена на надлежната казнено поправна установа

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе