Приведен шверцер на мигранти

На автопатот А1, кај тунелите Демир Капија, синоќа во 19.50 часот полициски службеници од Полициската станица за граничен премин „Богородица" го привеле Н.Ц.(54) од Косово. Како што информираа денеска од МВР, при преглед во возилото „фолксваген туран" со косовски национални ознаки, кое го управувал, биле пронајдени седум лица – мигранти од Пакистан.

Н.Ц. бил приведен во полициска стан ца и по целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе