Приведен криминалец баран од Интерпол

На граничниот премин „Јажинце“ полициски службеници вчера го лишиле од слобода 30-годишниот Д.М. од Германија, бидејќи при извршената гранична контрола е констатирано дека е предмет на меѓународна потрага со цел апсење по барање на Интерпол.

Фото: ЕПА

Како што соопштија од Министерството за внатрешни работи, лицето им е предадено на полициски службеници од СВР-Тетово за понатамошна постапка.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе