СВР Тетово

Притвор за жителот на Порој кај кого беа најдени оружје и муниција

Во тетовскиот суд денеска е прифатено барањето на обвинителството на P.C. (27) od Порој да му се определи мерката притвор. Кај него дома беа пронајдени оружје и муниција. Триесетдневниот притвор ќе го издржува во „Затвор Скопје“.  Полицијата информира дека се обезбедени двајца негови роднини кои при претресот вчера нападнале полицаец.

Вчера при претреси на домовите на Н.А.(24) и неговиот роднина Р.Л.(27) во тетовски Порој пронајдени се три парчиња огнено оруже: 2 ловечки пушки, од кои една од американско производство и „хеклер", над 170 куршуми од различен калибар, елек, футрола, ремен и 13 пакувања со остатоци од бела прашкаста материја. Потоа постариот жител на Порој е приведен во СВР Тетово.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе