Притвор за битолчанец за трговија со дрога

СВР Битола до Основното Јавно Обвинителство поднесе кривична пријава против В.У. (33 г.) од Битола поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и нивни прекурсори.

Од СВР-Битола посочуваат дека на 14 јуни во Битола при преглед од страна на полициски службеници од СВР Битола кај В.У. биле пронајдени и одземени бела грутчеста материја и марихуана. Полициски службеници го лишиле од слобода и поднесена е кривична пријава.

На В.У. од страна на судија на предходна пстапка одреден му е притвор во траење до 30 дена.

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе