Клиничка болница Битола

Пријава против битолски хирург, не ѝ помогнал на пациентка што поради тоа починала

СВР Битола поднесе кривична пријава против О.А. (62) од Битола, хирург во Клиничката болница Битола, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело тешки дела против здравјето на луѓето.

На 20 април годинава пријавениот извршил хируршка интервенција над С.П. (53) од Битола, која според исписната листа се водела на болничко лекување од осум дена, и покрај фактот што во исписната листа имало прекин од два дена.

На 25 април од домот на сега веќе починатата, телефонски била побарана лекарска помош од Итната медицинска помош и домашно лекување и била префрлена во Клиничка болница Битола. На пациентката не ѝ била дадена лекарска помош според стандардните лекарски процедури при внатрешни крвавења, по што на 26 април во 22.10 часот таа починала на Одделението за хирургија.

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе