Прегазил пешак и побегнал

Пешак бил прегазен во Скопје, по што возилото кое удрило во него го напуштило местото на несреќата. Според пријавата, вчера во 19.15 часот на ул.„Ѓорче Петров" во Скопје непознато возило удрило во пешакот Н.Т.(80) од Скопје, по што го напуштило местото на несреќата.

Во незгодата, Н.Т. се здобила со тешки телесни повреди, констатирани во Градската општа болница „Св.Наум Охридски".

Извршен бил увид од увидна екипа од СВР Скопје и се работи на расчистување на случајот.

Дали и Грција треба да престане да ја смета бугарската фашистичка окупација за време на Втората светска војна како вистинска окупација?, прашува поранешниот грчки министер за надворешни работи – потписник на Преспанскиот договор со Македонија, во колумна за Балканеу. Колумната ја пренесуваме во целост и со автентичните фрази.

повеќе

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе