Пожар во куќа во Волково, повредена жена

Вчера во 10.19 часот во Полициската станица Ѓорче Петров, Ж.П.(42) од с.Волково, скопско, пријавила дека на 03.10.2022 околу 18.30 часот настанал пожар во нејзината куќа во с.Волково.

Пожарот бил изгаснат, при што Ж.П. се здобила со изгореници на едната рака. Нејзе и била укажана лекарска помош во Градската општа болница „Св.Наум Охридски"-Скопје. Увид бил извршен.

Ех какво време дојде, да се стремиме кон нула. Уште повеќе, да постигнеме нула.

повеќе

Како да ги зачуваме националните и креативни наследства со помош на вештачката интелигенција?

повеќе

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе