Повикале дека краде, тој скокнал од трговски центар, сега е во болница

МВР соопшти дека малолетно момче на 16-годишна возраст е во болница со тешки повреди откако скокнал од трговски центар во скопската населба Гази Баба. Претходно, според вработени и обезбедувањето, бил виден во кражба.

МВР соопшти дека вчера во 17,15 часот во СВР Скопје било пријавено дека во трговски центар на подрачје на Гази Баба, 16-годишник од селото Буковиќ, скопско, кој бил забележан од вработените и обезбедувањето на трговскиот центар дека извршил кривично дело „кражба", при обид за бегство, како што е пријавено, скокнал од височина и паднал, при што се здобил со тешки телесни повреди кои му биле констатирани во Комплекс клиники „Мајка Тереза".

Се преземаат мерки за расчистување на случајот, велат од МВР.

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе