Полицијата во Скопје казни 158 возачи

Сообраќајната полиција во Скопје вчера изрече вкупно 158 мерки, меѓу кои 27 за возење повеќе од дозволената брзина, 14 за возење под дејство на алкохол и 13 за возење без возачка дозвола.

МВР информира дека се изречени и шест мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло), пет за возач почетник, шест за технички неисправни и нерегистрирани возила, како и 57 за непрописно паркирање.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, а од МВР апелираат до граѓаните да ги почитуваатсообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

 

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе