Полицијата во Скопје изрече 127 казни за сообраќајни прекршоци

Полицијата во Скопје, во рамките на засилените акциски контроли, вчера изрече вкупно 127 мерки, меѓу кои 9 за возење повеќе од дозволената брзина, 18 за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл и 16 мерки за возење без возачка дозвола.

Исто така, изречени се пет мерки за користење на мобилен телефон, пет за возач почетник, како и пет мерки за нерегистрирани возила.
Засилените акциски контроли продолжуваат, а од МВР апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

 

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе